Mobilita v Česku aneb Rozloučení se s Erasmem+

Začátek září, pro nás žáky, znamená konec letních prázdnin a začátek nového školního roku. Toto září zároveň ale znamenalo i ukončení programu Erasmus+.

V září, v týdnu od 18. do 24. září 2017, proběhla poslední mezinárodní mobilita žáků v rámci projektu. Závěrečné střetnutí se uskutečnilo u nás, v Mníšku pod Brdy. Navštívili nás kamarádi ze šesti zemí, s kterými jsme spolupracovali během dvou let.

Pro zahraniční žáky jsme měli připravení zajímavý a bohatý program plný projektových aktivit. Měli možnost prohlédnout si školu, město a zúčastnili se orientačního běhu. Z programových úkolů jsme zkoumali ohrožené druhy zvířat a rostlin, a zkusili jsme si udělat vlastní ekologický papír. Také jsme si vyrobili předměty dle starých ekologických řemesel a navštívili jsme záchrannou stanici pro poraněná zvířata.

Naši hosté bydleli v hostitelských rodinách, a měli možnost poznat naši kulturu a způsob života. Navíc jsme si všichni procvičili anglický jazyk a někteří z nás si uvědomili, proč je důležité učit se cizí jazyk.

Touto cestou bychom zároveň chtěli poděkovat rodinám, které ubytovaly zahraniční žáky.

Poděkování rodinám patří i z toho důvodu, že i když se podobná akce konala poprvé u nás, role hostitelů se ujali na výbornou, nabídli zahraničním žákům, nejenom místo k bydlení a jídlo, ale i domov.

Zároveň s mobilitou žáků proběhlo i poslední projektové setkání učitelů, kde jsme vyhodnotili celý projekt a domluvili se na posledních činnostech k zdárnému ukončení projektu.

A) Pracovní náplň mobility:

18. září 2017: cesta do Česka / příjezd a ubytování v rodinách.

19. září 2017:
1) přivítaní žáků a učitelů, představení naše školy,
2) společná výsadba stromu přátelství Erasmus +,
3) procházka v okolí Mníšku, seznámení se systémem turistických značek v ČR, vycházka po turistických značkách,
4) orientační závod na Skalce, řešení společné šifry,
5) opékání buřtů.

20. září 2017:
1) prohlídka s výkladem v AJ v ZOO – Ohrožené druhy zvířat
2) workshop  v ZOO – alternativní výroba papíru
3) prohlídka s výkladem v AJ v Botanické zahradě – Ohrožené druhy rostlin a jak je chránit

21. září 2017:
 1) učitelé:projektové setkání učitelů (Europass Mobility; kontrola webových stránek škol/projektu; kontrola splnění všech aktivit,  Mobility Tool – doplnění, evaluace projektu a diseminace výsledků; závěrečná zpráva – jak vyplnit, termín podání),
    žáci: workshop: Biodiverzita živočišných druhů v půdě, jejich role v přírodě a jejich ochrana,
 2) návštěva Botanicusu, prohlídka a výroba předmětů dle starých ekologických řemesel, prohlídka zahrad a ekologických produktů z rostlin.

22. září 2017:
 1) předání certifikátů / zhodnocení akce,
 2) Záchranná stanice pro poraněná zvířata Ekocontrum Hrachov s výkladem v AJ,
 3) pěší výlet na Veselý vrch, rozhledna.

23. září 2017:
  Návštěva Prahy (seznámení se s historií, kulturou a společenskými událostmi, které ovlivnili dějiny a současný život v České republice),
  Den v hostitelských rodinách, které si připravili různé aktivity pro žáky.

24. září 2017: rozloučení se a odjezd naších hostů.

Tento projekt je realizován za finanční podpory Evropské unie.
Za obsah sdělení odpovídá výlučně autor. Sdělení nereprezentuje názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jeho obsahem.

obrazekobrazek