Léčba lízátkem.. - Základní škola Mníšek pod Brdy

Léčba lízátkem..

Výsledek obrázku pro obrázky lízátko Vážení rodiče, milé děti,

byla bych ráda, kdyby se naše třída zapojila do výše uvedené akce. Stačilo by, kdyby každý z nás přinesl jedno lízátko. Připojuji dopis od p. doktora z motolské nemocnice.

Lízátka bychom shromažďovali ve třídě, následně zástupce parlamentu 27.11. na setkání za naši třídu předají.

Předem děkuji,

Eva Branná

Klinika dětské chirurgie Fakultní nemocnice Motol

„LÉČBA LÍZÁTKEM“

V rámci snahy o stálé zlepšování péče o naše dětské pacienty a zpříjemnění jejich pobytu po operacích na oddělení Jednotky Intenzivní Péče (JIP) jsme před 3 lety zavedli pomocnou „léčbu lízátky“.
U dětí po operacích, kdy ještě nemůžou řádně přijímat potravu a často ani tekutiny (a to i několik dní) je možné a vhodné nechat je cucat běžná dětská lízátka. Má to několik výhod:
1) Jednak to dětem udělá radost a jsou překvapené. Tento jejich pocit sám o sobě má přínos ve zlepšení nálady a tím k celkovému uvolnění a zmírnění stresu
2) Cucání lízátek (stejně jako příjem potravy) stimuluje produkci slin a enzymů, které pomáhají obnovovat normální složení šťáv trávicího traktu a zároveň podporuje obnovu běžného pohybu střev, který je vlivem operace a některých léků zpomalený
3) Sladká chuť a pocit blaha zvyšuje navíc produkci „protibolestivých“ látek v mozku (endorfinů, neboli tzv. vnitřních opiátů), které zmírňují vnímání bolesti a tím nám umožňují snížení a rychlejší vysazení léků, které jinak musíme dětem podávat

Všechny tyto účinky podávání lízátek nám pomáhají v tom, aby bylo možno zkrátit pobyt dětí na JIP na minimum a propouštět je z nemocnice domů co nejdříve.

za JIP KDCH FNM MUDr. Ondřej Petrů