Divadlo Minor - "To byl jen vtip!" - Základní škola Mníšek pod Brdy

Divadlo Minor - "To byl jen vtip!"

Dne 21.11. se děti vydaly na divadelní představení „To byl jen vtip!“ do divadla Minor v Praze. Bylo to interaktivní představení založené na technice divadla fórum. Divadlo fórum je technika, která nás učí v zlomových momentech hledat různá řešení a podle nich jednat. Děti v příběhu odhalují situace, ve kterých by se dalo jednat jinak a lépe, samy pak zahrají danou postavu a svým vstoupením do hry se pokusí změnit děj k lepšímu. Mít možnost někoho poškádlit, je velice lákavé. Zvlášť, když tím můžu získat obdiv kamarádů. Zvlášť ve třídě! Zvlášť před učitelem! Zvlášť, když můžu! Kde je hranice mezi legrací, drzostí a šikanou? Co si mohu dovolit k spolužákům či pedagogům a co už je příliš?

Děti se setkaly s postavami, které porušují hranice tak dlouho, až se něco přihodí.

Jak bylo představení vedeno?
1. úvod do tématu šikany (formou aktivizačních her a cvičení)
2. shlédnutí krátkého tématického příběhu (ve formě divadelního představení)
3. hledání různých řešení situací příběhu (formou vstupování do příběhu a jednání za postavu)
4. reflexe zážitku a tématu (formou diskuze a závěrečné společné aktivity)

Na přípravě představení To byl jen vtip! spolupracovali herci s režisérem, psychologem a s odborníkem na vzdělávání mládeže.

Projekt vznikl z důvodu stále se zvyšující míry agresivity a šikany ve školách, která je často vedena i vůči učitelům.

obrazek obrazek