Environmentální výchova

Ve středu 22.dubna proběhla akce – Den Země s turistikou, pořádaná školním parlamentem.

Den Země je svátek naší Země, planety, která jediná ze všech planet sluneční soustavy umožňuje existenci života – lidí, živočichů i rostlin. Dává nám vzduch, který dýcháme, vodu, kterou pijeme, jídlo, bez kterého bychom nemohli být, prostor, ve kterém žijeme a mnoho dalšího.

Náplní této akce byl úklid v okolí školy a na některých místech v Mníšku pod Brdy, plnění úkolů po cestě k cíli, které si vždy pro třídu připravili jejich parlamentáři a které byly zaměřeny právě na téma naše Země, turistika. Nakonec každá třída hledala v cíli svůj poklad. Cílem druhého stupně bylo dojít na poutní místo Skalka, třídy prvního stupně měly cíl různý, paní učitelky si ho volily samy. Některé třídy šly k Zadnímu rybníku, ke Svatému Václavu, na Marjánu, k lesu u jeřabin a některé vyrazily do Kytína nebo na Malou svatou horu.

Počasí nám přálo, sluníčko nám svítilo na cestu a myslím si, že se akce všem vydařila Mrkajici.

img-8710-nahled img-8716-nahled 2015-04-22-08-48-15-nahled

dsc-0087-nahled img-7616-nahled zlaty-list-2015-086-nahled

p4224612-nahled unnamed-nahled 20150422-093634-nahled

EVVO anketa

V rámci celorepublikového projektu 72 hodin žáci 8. a 9. tříd navštívili Dům seniorů v Mníšku pod Brdy. Náš projekt jsme nazvali „Poznejme se blíž“, a o to se také žáci snažili: poznat obyvatele penzionu, kteří jsou o několik desítek let starší než oni sami, a přesto mohou mít podobné zážitky jako dnešní děti.

Bylo velmi milé pozorovat, jak se s návštěvou děti vypořádaly. Po počátečních obavách si zadaly své babičky a dědečky, sesedly se k nim a ptaly se poslouchaly. Vše probíhalo i v tom velkém počtu klidně, vypadalo to, jako by snad děti zpomalily srdeční tep. Dozvěděly se o nejkrásnějších dárcích, prvních láskách i dětství prožitém za války.

A přínos pro seniory? Snad příjemně strávený čas ve společnosti dnešní mládeže, která jim jindy chodí hlučet pod okna, zjištění, že ne všichni mladí jsou drzí a hrozní.

Doufám, že děti dodrží svůj slib a přijdou navštívit „svého“ dědu či babičku dříve než za rok.

obrazek obrazek

Projekt k příležitosti Dne Země 2014 a 40 let činnosti Hnutí Brontosarus,  pro žáky a i dospělé (z dospělých se nikdo nezapojil) ve spolupráci se ZŠ Mníšek pod Brdy připravilo Hnutí Brontosaurus, ZČ Kandík

obrazek obrazek

Žáci 7. a 8. tříd v rámci výtvarné výchovy vytvořili návrhy k projektu „Územní plán-věc veřejná“. Zamysleli se nad využitím veřejných ploch v Mníšku – palouk před školou, prostranství před zámkem a Pivovárka.

Na následujících fotografiích máte možnost posoudit jejich návrhy.

obrazek obrazek

20140325_111025-nahled Pro čtenáře, kteří si nejsou úplně jistí, co znamená pojem environmentální výchova, uvádím následující vysvětlení:
Environmentální výchova znamená výchovu k odpovědnému zacházení se životním prostředím. V češtině se často používají i označení ekologická výchova, ekovýchova či ekopedagogika.

Environmentální vzdělávání, výchova a osvěta (EVVO) vede k myšlení a jednání, které je v souladu se životním prostředím tak, aby se udržela jeho kvalita i pro budoucí generace.

Celý článek »»

diplom-nahled