DofE - Duke of Edinburg Award

ZDE    si můžete stáhnout podcast věnující se tématu tohoto projektu.

Nový projekt   DofE - Duke of Edinburg Award

Kontakty :   Jitka Izáková           izakova.jitka@zsmnisek.cz

Veronika Keslová    keslova.veronika@zsmnisek.cz

Základní škola Komenského 420 se na podzim zapojila do mezinárodního programu neformálního vzdělávání DofE - Duke of Edinburg Award.

Tento program byl založen ve Velké Británii v roce 1956 Princem Philipem, vévodou z Edinburgu. V současnosti se ho účastní 1,3 milionu lidí ve více než 130 zemích světa. V České republice má program 25 letou tradici a účastní se jej přes 4000 žáků a studentů na více než 230 školách a organizacích.

Jedná se o program zaměřený na komplexní osobní rozvoj mladého člověka od 13 do 24 let. Je výzvou pro všechny, kdo se chtějí rozvíjet a pracovat na sobě.

Účastník si zvolí aktivity ve 3 oblastech (pohyb, dovednost a dobrovolnictví), kterým se pravidelně věnuje 1 hodinu týdně. Čtvrtou oblastí je týmová expedice v přírodě, která probíhá za dohledu zkušeného dospělého vedoucího. Na předem do detailů naplánované expedici se musí účastníci spolehnout jen na sebe na svůj tým. Jsou nezávislí na pomoci zvenčí a veškeré vybavení se nesou s sebou.

Absolvováním tohoto programu se děti naučí samostatnosti, vytrvalosti a kreativitě. Zlepší se ve věcech, které je baví, zlepší si fyzickou kondici, komunikační dovednosti nebo schopnost pracovat v týmu. Naučí se nezištně pomáhat druhým, smysluplně tráví svůj volný čas nebo si osvojí outdoorové dovednost. V neposlední řadě získají mezinárodně uznávané ocenění, které jim může pomoci k přijetí na střední či následně na vysokou školu. Certifikát přináší plusové body také při ucházení se o brigádu či zaměstnání.

Aktuálně si na naší škole plní program DofE 15 žáků osmých tříd. Děti si podle svých individuální zájmů vybraly široké spektrum aktivit. V rámci pohybu se mimo jiné věnují golfu, volejbalu, tenisu, kulečníku, chůzi či běhu. Své dovednosti rozvíjí například v ručních pracích, při hře na hudební nástroje, kreslení, pečení nebo nacvičují divadelní hru. V dobrovolnictví pomáhají v různých sportovních kroužcích, vychovatelkám ve školní družině, učí hru na klavír, venčí pejsky, atd..

Těší nás, že se děti aktivně a s takovou chutí do programu zapojily. Poděkování patří všem kolegům, trenérům, lektorům a rodičům, kteří děti podporují. Všem našim “Dofákům” držíme palce a přejeme mnoho sil a vytrvalosti v jejich cestě za splněním svých cílů.

Jitka Izáková, Veronika Keslová - koordinátorky DofE